Закрити
Школа молодого бійця
28 Серпня 2011, 23:11 , Переглядів: 7955
FacebookTwitterLivejournal
Школа молодого бійця Фото: collegecandy.com Школа молодого бійця

Усі переживання від тестування й подачі документів залишилися позаду й учорашні абітурієнти вже зовсім скоро стануть першокурсниками. У них розпочнеться нове життя, повне несподіванок і нових вражень...

Багатьом доведеться вчитися жити самостійно в незнайомому місці, розраховувати свій бюджет, а якщо батьківської фінансової допомоги не вистачає, то й заробляти свої перші гроші.

Гуртожиток: заселитися й вижити

Разом із лекціями, семінарами й курсовими в життя першокурсника увійде і студентський гуртожиток – справжня школа життя, як стверджують ті, хто провів там хоча б рік.

Із усіх мешканців гуртожитку, окрім сусідів по кімнаті, найчастіше ви зустрічатимете вахтера. Зазвичай це жінки похилого віку, які пильно стежать за всім, що відбувається у стінах «студентського будинку». Аби не мати зайвих проблем і суперечок, із перших днів починайте задобрювати цих, на перший погляд, непідступних «швейцарів». Тож не забувайте додати до звичайного ввічливого вітання ще й доброзичливу усмішку. А коробка цукерок на Новий рік або 8-ме березня можуть перетворити сувору вахтерку на доброзичливу бабусю.

Та студенти недаремно мають звання найвигадливішого народу, тож, познайомившись зі старшими сусідами по гуртожитку, ви неодмінно дізнаєтеся про альтернативні входи­-виходи. Але будьте пильні, адже похід у нічний клуб через балкон або вікно на п’ятому поверсі може закінчитися в кращому разі на лікарняному ліжку.

Ще одна важлива фігура у гуртожитку – комендант. За своїми повноваженнями він однозначно головніший за вахтера. Якраз ця людина розпоряджається «долями» мешканців «студентського будинку». Адже саме комендант вирішує, в якій кімнаті вас оселять і хто буде вашим сусідом. Тому ви маєте справити враження зразкового пожильця, бо ще невідомо, які пригоди чекають на вас у майбутньому.

Кастелянша вважає себе другою людиною після коменданта. І вона не помиляється, адже під її пильним наглядом  перебувають усі меблі, подушки­-матраци та інше казенне майно. Майте на увазі, саме від цієї представниці адміністрації гуртожитку залежить, чи отримаєте ви тумбочку з дверцятами, відносно нові ліжка, столи та стільці.

"Свіжа кров"

Однак більше, ніж вахтера, коменданта і кастеляншу, першокурсники бояться старших товаришів. Адже навіть другокурсники вважають себе дуже досвідченими мешканцями «студентського будинку». А страшилки про «дідівщину» в гуртожитку тільки підливають масла у вогонь. Новачків у кожному гуртожитку називають по­-своєму: «мінуси», «зелені» або «свіжа кров». Однак, як запевняють бувалі мешканці, все це тільки легенди, аби налякати першокурсників.

– Зі старшими курсами треба дружити, але й не дозволяти сідати собі на голову, – ділиться досвідом студент п’ятого курсу НАУ Микита. – Адже вони є щасливими власниками таких цінних під час сесій конспектів і шпаргалок. А «зеленими» вони називають новачків, щоб залякати і відчути себе на їх фоні досвідченими і дорослими. Хоч іноді трапляється, що старшокурсники посилають їх по алкоголь або сигарети, «ввічливо» просять поділитися передачею з дому. Та кожен першокурсник виходить із цієї ситуації по­-своєму. В будь-­якому разі не варто забувати про свою гідність.

Корисним буде в перші тижні познайомитися із представниками університетської Студентської ради, черговими або головними по поверху/секції. Ці люди, як правило, забезпечують порядок у гуртожитку. До них студенти біжать, якщо їх заскочили за нічним розпиванням алкоголю або курінням у туалеті, за що спудеї можуть поплатитися виселенням із гуртожитку або й відрахуванням із ВНЗ.

Їжа під замком

Хоча мешканці гуртожитку – це одна велика студентська родина, члени якої діляться, як то кажуть, і радістю, й горем, бувають і досить неприємні ситуації. Крадіжки – один із вічних супутників життя у гуртожитку.

– Я живу в гуртожитку секційного типу (на вісім кімнат – загальні кухня, туалет і душова), – розповідає четвертокурсниця КНЕУ Валентина. – На загальному балконі всі сушать білизну. Так трапилося, що в моєї сусідки за тиждень звідти поцупили дві пари джинсів, які вона випрала. Найдивніше, що дівчинка була дуже худенька, тож розмір одягу не надто ходовий. Ситуація дуже неприємна, якщо зауважити, що секція закривалася «своїми» на ключ! Тож раджу сушити речі в кімнаті.

Якщо ви колись були на загальній кухні в гуртожитку, то вас, мабуть, не здивує вигляд холодильника, на дверцятах якого висить великий замок. Так студенти захищають свої харчі від ненажерливих сусідів, які полюбляють поїсти за чужий рахунок. До того ж на кухні «позичають» і посуд, не питаючи господарів. Тому брати із собою з дому дорогі сковорідки та каструлі не радимо. Трапляються й кумедні випадки, пов’язані з «кухонними» крадіжками.

– Одного разу смажила картоплю, вибігла в кімнату за сіллю. Повернулася, а пательні з майже готовою картоплею як не було! – пригадує випускниця Національного медуніверситету ім. Богомольця Олена. – Зачувши, звідки були злодюжки, швиденько спустилася на нижчий поверх – «хлопчачий». На кухні побачила задоволених хлопців, які досмажували мою вечерю. Спочатку я обурилася і почала кричати. Але потім усі посміялися, я забрала картоплю, і ми розійшлися по кімнатах. Тому якщо збираєтеся щось готувати, беріть на кухню одразу все, що вам знадобиться.

Поради бувалих. Будьте дружелюбними і пильнуйте!

Хто може краще знати секрети виживання в гуртожитку, як не той, хто прожив там кілька незабутніх років? Ми запитали у «ветеранів» гуртожитків, що вони порадили б новачкам, які житимуть у великій студентській родині.

Яна Ступак, випускниця НАУ, стаж у гуртожитку – чотири роки:

– Вступила до ВНЗ і, як більшість іногородніх студентів, змушена була оселитися в гуртожитку, бо батьки не могли собі дозволити виділяти гроші на квартиру або кімнату в столиці. Але порівняно з одногрупниками мені пощастило, адже в одній будівлі зі мною жило четверо колишніх однокласників. Тож звикати до казенних стін було набагато легше. Як ветеран гуртожитку, всім новачкам раджу пильно придивлятися до сусідів, бути дружелюбними, але в міру. Звикайте до того, що відтепер ваше особисте життя буде, як на долоні, тому пересудів і пліток не уникнути. Про вас знатимуть усе: який одяг носите, куди й з ким ви пішли… І ще одна практична порада: одразу складіть у кімнаті графік прибирання, щоб потім не було зайвих скандалів і образ. Харчуйтеся краще окремо, поки не знайдете у гуртожитку перевірених друзів. Тоді непорозумінь буде набагато менше.

Марина Пилипенко, випускниця Горлівського педуніверситету іноземних мов, стаж у гуртожитку – чотири роки:

– Відчути на собі всі «радості» дідівщини в гуртожитку мені, на щастя, не довелося. Однак за чотири роки я пройшла таку «школу життя», правила якої важко забути. Якщо коротко, можна сформулювати п’ять основних тез, які повинен знати кожен, хто хоче вижити у гуртожитку. Тож ви повинні:

  1. Уміти переконати сусідів вимикати музику після 23-ї години.
  2. Усе-таки навчитися засинати під крики сусідів і музику.
  3. Не зважати на відсутність «домашніх умов».
  4. Уміти зварити суп із інгредієнтів, позичених у сусідів із різних кімнат (по одному з кожної).
  5. І звичайно, спілкуватися, спілкуватися, спілкуватися і знаходити друзів!

Психологічна підтримка. Налаштуйся на позитивну хвилю!

Морально підготуватися до різкого занурення у вир студентського життя важко навіть тим, хто навчатиметься у рідному місті. А ось тим, кому й поза аудиторіями вишу доведеться звикати до абсолютно нової обстановки, буде ще складніше адаптуватися.

– Почніть психологічно готуватися до нового життя у гуртожитку ще вдома, – радить психолог Людмила Верменич. – Якщо новоспечений студент і в школі знаходив спільну мову з однокласниками, то, найімовірніше, і в університеті він швидко знайде друзів. А ось підліткам, які мали обмежене коло спілкування, в кого були проблеми з адаптацією, краще одразу проконсультуватися з психологом у школі чи в соціальній службі для молоді, яка є в будь-якому райцентрі. Професіонал допоможе подолати невпевненість у собі й підкаже, як поводитися правильно.

Однак усе-таки є універсальні поради, які стануть у пригоді будь-якому першокурсникові.

  1. Ще вдома потренуйтеся перед дзеркалом, запам’ятовуючи, який вираз обличчя відображає різні емоції. Попрацюйте над своїм голосом, поставою. Усім своїм виглядом ви повинні випромінювати впевненість.
  2. Налаштуйтеся на позитив. Дайте собі установку: «Я буду радий зустрітися зі своїми одногрупниками і сусідами по кімнаті. Я обов’язково знайду з ними спільну мову і зможу з кимось потоваришувати».
  3. У перший день у гуртожитку постарайтеся дізнатися про правила й розпорядок дня, щоб у перші ж дні свого проживання не потрапити в неприємну ситуацію.
  4. Дізнайтеся, які заходи проводяться для першокурсників. Якщо у школі самодіяльність була вашим улюбленим заняттям, чому б не взяти участь у університетському конкурсі чи концерті? Готуючи номер, ви зможете швидко потоваришувати з іншими студентами і знайти приятелів, близьких за інтересами.
  5. Познайомтеся з людьми, які зможуть у разі виникнення непередбаченої ситуації допомогти, підказати, як правильно поводитися. Це може бути куратор групи, курсу або викладач, близький вам по духу.
Джерело: ІА "Світ освіт"