Закрити
Теплові явища в природі (випадання дощу, снігу, утворення та плавлення льоду). Повторюваність явищ
10 Лютого 2009, 00:00 , Переглядів: 34544
FacebookTwitterLivejournal
Теплові явища в природі (випадання дощу, снігу, утворення та плавлення льоду). Повторюваність явищ Фото: http://segodnya.ua Теплові явища в природі (випадання дощу, снігу, утворення та плавлення льоду). Повторюваність явищ

Мета: сформувати в учнів знання про теплові явища в природі та повторюваність явищ у довкіллі.

Завдання:

розширити уявлення учнів про суть теплових явищ та їх прояв у довкіллі; ознайомити із законом періодичності в природі та проявами повторюваності явищ; продовжувати формувати науковий світогляд, розвивати в учнів прагнення спостерігати та пояснювати природні явища;формувати вміння розрізняти термометри, користуватись ними, працювати за аналогією.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття, терміни:

теплові явища, нагрівання, охолодження, випаровування, конденсація (перехід речовини з газоподібного стану в рідкий), плавлення і тверднення речовин, повторюваність явищ, біоритми.

Методи і методичні прийоми:

словесний (опитування, бесіда (підготовча, пояснювальна, контрольно-перевірна), розповідь, робота з підручником), наочний (демонстрація наочного обладнання), практичний (виконання завдань у зошитах).

Обладнання: ртутний, спиртовий, медичний термометри, малюнок квіткового годинника.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання (фронтальне або індивідуальне опитування за темою попередніх уроків)

Що таке світло? Які світлові явища ви знаєте? Для яких організмів світло потрібне як умова для живлення? Чи мають значення для тварин та людини світлові явища? Як це проявляється?

3. Перевірка раніше засвоєних знань (підготовча бесіда)

 • Що таке теплові явища?
 • Яким приладом вимірюють температуру?
 • В яких одиницях прийнято визначати температуру?
 • Наведіть приклади теплових явищ.

4.Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчання школярів

Усе життя ми стикаємося з тепловими явищами: від полум'я свічки до вогнища, від приготування їжі до виплавляння сталі, від виверження вулканів до космічних ракет. Матеріал сьогоднішнього уроку допоможе нам з'ясувати, чому інколи влітку в сонячну днину лопають гумові кулі; чому влітку нам спекотно, а взимку — холодно; чому, виходячи після купання з води, нам прохолодно; як пристосовуються до сезонних змін температури живі організми, які явища повторюються рік у рік, день у день, та інші не менш цікаві явища у житті.

План (запис на дошці)

 1. Сонце — головне джерело тепла на Землі.
 2. Причини виникнення тепла.
 3. Види теплових явищ.
 4. Види термометрів.
 5. Способи теплопередачі. Теплопровідність.
 6. Повторюваність явищ.

5. Сприйняття й осмислення учнями нового навчального матеріалу

1. Розповідь з елементами бесіди

Що є головним джерелом тепла на Землі?

Головним джерелом тепла на Землі є Сонце. Воно розтоплює навесні сніг, випаровує калюжі. З ним пов'язана зміна пір року. Від нього залежить, холодним чи теплим буде день. Більшість інших джерел тепла так чи інакше пов'язані із Сонцем. Вугілля, нафта, газ зберігають у собі накопичене протягом мільйонів років тепло сонячних променів. Вітер також зобов'язаний своєю діяльністю променям Сонця.

Звідки береться тепло?

Першою людиною, яка відповіла на це запитання, був американський інженер, політик, природознавець Бенджамін Томпсон, відомий в історії науки як граф Румфорд. Працюючи над удосконаленням тогочасних гармат, він запропонував свердлити невеличкі отвори у гарматному стволі. При цьому свердла швидко нагрівалися і ламалися. Румфорд здогадався, що нагрівання виникало в результаті тертя. Отже, виникнення теплоти пов'язане зі швидкістю руху молекул — частинок, з яких складаються тіла.

2. Пояснювальна бесіда

Прикладами теплових явищ є: нагрівання, охолодження, випаровування, конденсація (перехід речовини з газоподібного стану в рідкий), плавлення і тверднення речовин (терміни заздалегідь записані на дошці, проводиться термінологічна робота).

Усі вони супроводжуються зміною температури.

Які з цих явищ ви спостерігали в довкіллі? Чому, коли ви виходи те з води, вам прохолодно? Явище випаровування супроводжується виділенням тепла у простір, тому людині після купання прохолодно. Чому рано навесні, коли тане сніг, на вулиці прохолодно, незважаючи на ясні, сонячні дні? Танення снігу називають явищем плавлення, яке супроводжується вбиранням тепла з простору. Тому в період танення снігу навесні завжди прохолодно. Поясніть таку народну прикмету: коли вранці випала роса, день буде теплим? Явище конденсації супроводжується виділенням тепла у простір.

3. Розповідь з елементами бесіди

Яким приладом користуються, щоб виміряти міру нагрівання тіла?

На якому явищі базується дія термометрів?

Дія деяких з них ґрунтується на такій особливості речовин, як збільшення їхнього об'єму під час нагрівання.

В яких одиницях вимірюють температуру?

Як позначають високу і низьку температуру?

У нас в Україні, як і в більшості країн Європи та Азії, застосовують систему відліку температури, яку запропонував у 1742 році шведський астроном і фізик Андерс Цельсій (°С). Він взяв за постійні точки відліку точки замерзання і кипіння води (0° і 100°), а відстань між ними поділив на 100 частин. Ця система відліку виявилася найпростішою і набула поширення у світі. Градуси вище від нуля вважають додатними (тепло), а нижче нуля — від'ємними (холод).

Перший термометр виготовив у 1586 році видатний італійський учений Галілео Галілей. Нині існує велика кількість різних термометрів. (Демонстрування ртутного, спиртового, медичного термометрів). Спеціальними термометрами вимірюють температуру води в річках, температуру повітря на вулиці і в приміщеннях. Термометри для вимірювання високих температур мають бути ртутними, оскільки температура кипіння ртуті +357 °С, а замерзання    39 °С. В інших випадках використовують спиртові термометри. Температура замерзання спирту-112 °С, а кипіння—+78 °С.

Медичним термометром вимірюють температуру тіла людини. Яка особливість градусної шкали термометра? Чому відлік градусів на медичному термометрі не починають з нуля? Яка температура тіла здорової людини? Оскільки температура тіла здорової людини дорівнює 36,6 °С, а температуру, вищу за 42 °С, організм людини не витримує тривалий час, то шкала медичного термометра має поділки від 34 °С до 42 °С.

4.  Виконання завдань у робочому зошиті

Розгляньте малюнок. Перед вами термометри двох видів.. Де би ви застосували кожен з них? Відповідь поясніть.

5. Робота з підручником. Опрацювання фрагмента статті про способи теплопередачі

6. Бесіда. Які тіла мають велику і малу теплопровідність? Чому корені дерев, кущів, трав'янистих рослин, вкриті сніговою ковдрою, не вимерзають під час великих морозів? Навіщо у будинках встановлюють подвійні рами? Як живі організми намагаються пристосуватись до сезонних змін температури? (Люди взимку носять теплий одяг, а тварини мають густу шерсть або пір'я. Такий "одяг" дуже теплий завдяки малій теплопровідності повітря, яким заповнені проміжки між шерстинками чи пір'їнками).

7.   Фізкультхвилинка

8. Пояснювальна бесіда. Які явища природи повторюються рік у рік? Про які з них ми згадали у фізкультхвилинці? Що є причиною цих змін у природі? Обертання Землі навколо своєї осі та навколо Сонця, обертання Місяця навколо Землі — ці явища є причиною багатьох періодичних змін на Земній кулі. Наприклад, чергуються день і ніч, змінюються пори року. Відповідно до пори доби чи пори року в довкіллі змінюється освітленість, температура, вологість повітря.

9. Розповідь з елементами бесіди. Як жива природа реагує на усілякі зміни у довкіллі? Рослини нашого краю щовесни зацвітають, щоліта дають плоди, щоосені дерева скидають листя, а трави засихають. Більшість тварин навесні народжує малят, за літо їх вигодовує і виховує, а восени готується до зимівлі. Одні тварини (білки, сойки, дятли та ін.) роблять запаси їжі на зиму, інші—залягають у сплячку, багато птахів відлітають у теплі краї.

Періодичні явища в живій природі називають біоритмами. Періодичні явища спостерігаються і впродовж доби. Наприклад, повертання до Сонця своїх голівок соняхів, розкриття і закриття своїх віночків квітками кульбаби, цикорію та ще багатьох рослин.. Шведський учений Карл Лінней полюбляв показувати гостям свій "квітковий годинник" — грядку красивих запашних квітів, що відкривають і закривають свої віночки в різний час доби (демонстрування малюнка квіткового годинника). Живими годинниками можуть бути і тварини. Ластівки, синиці знають, коли їм братись до роботи. Кажани, які сплять у схованці, не визирають щоразу з неї, щоб довідатись, чи настала ніч. Вони точно знають, коли вилітати на полювання.

6. Узагальнення і систематизація знань

А. Виконання завдань у робочому зошиті.

 1. Наведіть приклади теплових явищ, які вам доводилось спостерігати у довкіллі?
 2. Ви часто спостерігали, як влітку день може бути надзвичайно спекотним, а ввечері стає прохолодно. Чому це відбувається?

Б. Контрольно-перевірна бесіда.

Наведіть приклади теплових явищ. З чим вони пов'язані?

 1. Чи існує зв'язок між тепловими явищами та періодичними змінами у природі?
 2. Як називаються періодичні зміни в живій природі?
 3. Наведіть приклади річних періодичних змін у живій та неживій природі?
 4. Наведіть приклади добових періодичних змін у живій та неживій природі?

7.Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок

8. Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати матеріал відповідної статті та дати відповіді на запитання в кінці тексту.
Детально ознайомитись з правилами користування медичним термометром і виміряти температуру членів своєї сім'ї .

Видалити Відміна
Забанити Відміна