Закрити
Проблеми острова Тузла.
09 Лютого 2005, 00:00 , Переглядів: 5362
FacebookTwitterLivejournal
Проблеми острова Тузла. Фото: http://kvdm.livejournal.com Проблеми острова Тузла

Піщаний острів загальною площею 3 кв.(довжина острова - 6,5 км, ширина - близько 500 метрів) розташований в Керченській протоці між Керченським півостровом Криму на заході і Таманський півострів Краснодарського краю на сході.

1. "Тузлинська" ситуація

В жовтні 2003-го року почалося будівництво дамби в Керченській протоці, яка повинна сполучити о. Тузла з Таманським півостровом.
Росія аргументує будівництво, тим, мовляв, місцеві жителі наполягають на цьому. Море затоплює їхні території, але існує інша думка. Землю затоплює річка Кубань своїми водами. Раніше дно річки поглиблювали козаки, потім колгоспи, а зараз - ніхто. [5]
Щоб зрозуміти суть будівництва, давайте звернемось до хроніки подій, які відбувалися з о. Тузла.

2. Історія острова Тузла

Зпокон віку донські козаки ловили рибу в протоці. Коли ще коса була в цілісності, то козаки зрозуміли, що вона заважає проходу косяків риби. Тому для цього і для власної зручності, вони прокопали прохід у косі шириною 150 метрів. Острів поступово, за допомогою течії, почав відходити ближче й ближче до Керченського півострова. Цей процес продовжується і зараз.
7 січня 1941 року був виданий указ президії Верховної Ради РРФСР. Де було написано: "Перечислить острів Середня Коса (на той час так називався о. Тузла) з Темрюкського району Краснодарського краю в склад Кримської АРСР…".
Як відомо, в 1954 році Кримську область було передано з РРФСР до складу УРСР. [5]
З 24 серпня 1991 року кордони між республіками, які входили до складу СРСР, стали - державними, а держави незалежними. Відповідно острів Тузла став територією України.

3. Демаркація кордонів України

На сьогоднішній чітких кордонів в Азовському морі не існує. А це все завдяки тому, що обидві держави не виділяють кошти на проведення демаркації кордонів.
Демаркація - це процес, позначення державного кордону на місцевості, з встановленням прикордонних стовпів та складання протоколу докладного опису кордону.
Адже тільки 29 січня 2003 року поблизу пункту пропуску Мамалига-Крива, на північній частині українсько-молдавського кордону, був встановлений перший прикордонний знак. Демаркація була проведена тільки на ділянці довжиною 100 км. Для закінчення демаркації на кордоні з Молдовою треба провести демаркаційні роботи ще на 1222 км. А на все це необхідно 7 млн. 200 тис. гривень. В держб'юджеті на 2004 рік передбачено 3 млн. гривень на рішення цих задач. [4]
Росія пропонує прокласти кордон по дну. Тоді всі надра землі будуть, розділені згідно з кордоном, а на воді не буде існувати кордонів. Глава України заявив, що офіційний Київ готовий погодитися, що Азовське море - внутрішня водойма двух країн, але кордон має пройти не дном, а поверхнею. "Ми маємо затверджений кордон, і ми дотримуватимемося цього кордону. Азов - це не прохідний двір, і тут не повинні швендяти, кому заманеться." [3]

4. Географічне положення о. Тузла

Сам острів Тузла розміщений в Керченській протоці між Керченським і Таманським півостровом. Цей острів зовсім невеликий. Рельєф на ньому - рівнинний. Уявлення про клімат цієї місцевості можна отримати за період 30 - 40 років, оскільки за цей час тут трапляються всі можливі комбінації погодних умов: дуже холодні або теплі зими, жаркі або прохолодні літа, дощові і сухі сезони, посухи і роки, коли атмосферних опадів випадає в півтора - два рази більше норми.

На формування клімату впливають багато факторів.

Першим фактором являється сонячна енергія. Відомо, що Сонце посилає на Землю доволі стійкий потік променів в формі електромагнітних хвиль - кожну хвилину до верхньої межі земної атмосфери поступає сонячна енергія, яка складає близько 8,36 Дж/м 2
На Тузлі кут падіння сонячних променів на земну поверхню в південь літом складає 60-68°, взимку - зменшується до 22-30°. Тому влітку сонячна енергія поступає приблизно в 10 раз більше, чим зимою.
Кількість що надходить сонячної енергії коливається в залежності від хмарності. При суцільній хмарності до земної поверхні проникає лише розсіяна в космічному просторі сонячна радіація.
Енергія сонячної радіації, що потрапила на земну поверхню (оголений ґрунт, листя дерев, траву, воду і т. д.), частково поглинається, а частково відбивається. Так, ліс поглинає 85-90% надійшовшої енергії, поле дозрівшої пшениці - 70-75%, пісочний пляж - 40-50%. Більше всього радіації поглинає (до 95%) вода, а менше всього (до 5%) - свіжий сніг.

Другий важливий фактор на формування клімату - атмосферна циркуляція. Саме атмосферна циркуляція зумовила мінливість пигоди.
Взимку на центральними частинами України, Середнім Поволжям і другими регіонами на широті 50° дуже часто встановлюється смуга високого тиску, з'єднуючий Азорський та Азіатський максимуми (області високого атмосферного тиску). При цьому Тузла знаходиться в зоні дії північно-східних вітрів - зазвичай постійних в продовж декількох днів, приносячи холодне повітря.
Рідше взимку на острів надходять повітряні потоки південно-західного напрямку, приносячи тепло (зазвичай до +10-+15°С) і інтенсивні опади. Це повітря приходить із Середземномор'я.
Улітку на острів впливають в основному місцеві повітряні маси, які формуються в умовах високої інтенсивності сонячної радіації із-за малої хмарності. Тому панує суха, малохмарна погода. Але бувають випадки коли прориваються атлантичні циклонічні потоки, які йдуть із заходу та з північного-заходу.

На острові Тузла панує степний приморський тип клімату: прохолодна зима (середня температура січня близько 0°С) і тепле літо (середня температура липня від +23 до +25°С). Кількість опадів - 350-420 мм/рік причому більша частина опадів випадає влітку у вигляді злив. Середня солоність води, поблизу берегів острова Тузла становить 12‰. [1, 2]

5. Фізико-географічна характеристика природи місцевості

Води поблизу острова дуже багаті на рибу. Зокрема, там водяться такі види риби як: хамса, лящ, оселедець та осетрові. Тому на Тузлі знаходився рибгосп. Також там був комплекс для відпочинку. За 50 років на острові пішло під воду два дитячі табори та десятки господарчих будівель. [5]
Острів Тузла відіграє і стратегічну точку. Між островом і Керченським півостровом знаходяться два фарватера, через які з Азовського моря судна виходять в Чорне море.
Фарватер - водний шлях для безпечного проходу суден між водними і підводними перешкодами, відмічений на карті і позначений на місцевості засобами навігаційного обладненням - буями, віхами, створними знаками і т.д. [7]
Ці форватери проходять по українській території, в той час, коли Росія не має форватерів по сполученню Азовського з Чорним морем. І вона змушена платити кошти, щоб її судна проходили по цим форватерам. Тому Російська Федерація наполягає на зниження ціни за ці послуги. Але цих грошей, які вона сплачує, ледь вистачає, щоб прочищати форватери від мулу та водоростей. Тому Україна залишає ціну не змінною. Крім того, завдяки будівництву ці фарватери почали заливатися якщо залив збільшиться, по розрахункам Міністерства транспорту, збільшиться й об'єм очисних робіт, внаслідок - подорожчає прохід суден. [4]

6. Наслідки будівництва дамби для природи.

Будівництво дамби зупинили за 100 метрів від острова Тузла. Але це не врятує від негативних наслідків для природи. Негативних наслідків дуже багато, але ми розглянемо основні.
Дамба призвела до збільшення течії між Тузлою і дамбою. Внаслідок острів почав руйнуватися і дамба теж. Проте поблизу о. Тузла почала працювати українська землерийна машина. Це дещо зменшило течію.
При північних штормових вітрах вода буде підніматися - в залежності від сили вітру - від півметра до 1 метра. А якщо розлив Кубані співпаде з повінню, то берега Таманського півострова будуть затоплені. [5]
У рибалок, які працюють у Керченській протоці, набагато зменшиться вилов риби. Це пов'язано з тим, що дамба буде заважати міграції косяків риби. І все це відобразиться на рибній промисловості.
Вода стала менш проточною. Це призвело до інтенсивного росту водоростей, що далеко не сприяє судноплавству. [5]

7. Указ Президента України

Президент України Леонід Данилович Кучма підписав указ, в якому говориться, що перетин Росією кордону в Керченській протоці буде оцінено, як порушення територіальної цілісності України і будуть примінені дії, щоб захистити державний кордон України. [6]

8. Україна - Росія, різні погляди

Заступник директора Інституту південних морів, Олександр Болтачьов, впевнений, що для початку будівництва росіянами дамби причини були не екологічного, а політичного характеру.
Губернатор Кубані Олександр Ткачьов висловив таку думку про те, що коса Тузла є територією Краснодарського краю: "Ми підняли всі архівні документи, підняли історію, усю цю правову законодавчу базу 23 жовтня 2003 року подали уряду РФ та МЗС. І, за великим рахунком, я вважаю, що ця земля, полита кров'ю кубанських козаків - це для нас священна земля. І ми будемо, безумовно, відстоювати інтереси краю. І, безумовно, просити й уряд РФ, просити президента, щоб питання врегулювали саме на користь Краснодарського краю". [3]
В телефонній розмові двох президентів, Л.Д. Кучми та В.В. Путіна, була домовлена зустріч премьєр-міністрів. В. Путін також сказав, що запропонує владі Краснодарського краю призупинити роботи по спорудженню дамби в Керченській протоці. [6]
В АР Крим нещодавно було проведене опитування місцевих жителів. Перед ними поставили питання: "Підтримуєти ви наміри влади захистить український кордон?". 72% жителів пітримало ці наміри.

9. Як криза навколо Тузли вплине на майбутнє українсько-російських відносинах?

Керченська хроніка 23 жовтня 2003 року, напевно, надовго залишиться в історії українсько-російських відносин. Після того як російські засоби масової інформації вилили на Україну відра лайки щодо її занепокоєння цілком достовірним порушенням кордону, тільки втручання Леоніда Кучми, який перервав далекий візит до кількох латиноамериканських країн, дозволило поставити у справі навіть не крапку, а не впевнену кому - будівництво дамби припинилося 23 жовтня 2003 року. Вже після того, як Верховна Рада України ухвалила постанову "Про усунення загрози територіальної цілісності України, яка виникла внаслідок будівництва Російською Федерацією дамби в Керченській протоці", Росія погодилася, що будівництво дамби в Керченській протоці мають зупинити о 13.00. [3]

Та в політиків існують інші думки:

Леонід Каденюк, фракція НДП: "Думаю, криза буде розв'язана швидко. Усе-таки втрутилися президенти, чого люди вже давно чекали. Що б там не говорили, але за цих умов справа мусить хоч так, хоч інакше вирішиться, безрезультатно переговори на найвищому рівні не пройдуть. Утім, криза навколо Тузли вже дала результати, виправити які буде дуже і дуже важко. Наприклад, нам належить ратифікувати договір про ЄЕП. Якщо я ще недавно був переконаний в необхідності такого кроку, то зараз моя точка зору змінилася, і я навіть не знаю, що б мене сьогодні могло переконати проголосувати на підтримку ЄЕПу".

Андрій Шкіль, фракція БЮТ: "Вплив дії Росії в Керченській протці на двосторонні відносини очевидний уже сьогодні. Позиція нородних депутатів при голосуванні постанови, що стосується ситуації в районі острова Тузла, - цьому підтвердження. До розриву поки не дійшло і, може, й не дійде, але ситуація для українсько-російських стосунків є катастрофічною, вони погіршилися майже до критичної точки. Я не знаю, хто там і які політичні ігри планував у зв'язку з цим, але якщо хтось і планував, то, напевне, такої реакції в своїх планах не передбачав - і українських парламентарів, і суспільства загалом. Рейтинг держави "Росія" в очах українців впав надзвичайно. У тому числі - в Криму. Днями я зустрічався з парламентарями, мешканцями Керчі, і можу сказати, що "нерозуміння" - це найм'якіша реакція, яку там можна зустріти по відношенню до дій Росії. Можна лише подякувати росіянам, що вони консолідували українське суспільство. За будь-яких обставин ця подія впливатиме на всі уряди, на усіх президентів України. І термін впливу її - як мінімум 15-річний. Навіть якщо зараз не вдасться прискорити виїзд Чорноморського флоту із Севастополя, то ні на день більше, аніж відведений договором 20-річний термін, він там не залишиться. В цьому питанні Росія поставила жирну крапку, незалежно від того, хто б не був президентом України через майже два десятиліття".

Ігор Шурма, фракція СДПУ(О): "Ми маємо справу з типовим проявом російської зовнішньої політики, для якої характерно домагатися свого домінування в будь-якій ситуації будь-якими методами, зухвала демонстрація сили. Вважаю, що наш Президент повинен вжити жорстких заходів, скерованих на забезпечення територіальної цілісності України, її національних інтересів. В іншому випадку може виникнути жорстке протистояння на всіх рівнях. Однак так чи інакше, найближчим часом нас чекає похолодання в двосторонніх відносинах. У подальшій же перспективі, думаю, буде як і завжди: після тривалих переговорів розум візьме верх, і ми розпочнемо відбудовувати довіру один до одного".

Рефат Чубаров, фракція "Наша Україна": "Абсолютна більшість українського політикуму буде тепер насторожено ставитися до будь-яких кроків Росії. Можливо, це й не погано, тому що нам вже давно пора б відкинути деякі стереотипи щодо сусідів. Тобто поряд з усіма негативами, вона дала Україні ще й важливий урок, який, поза сумнівом, не пройде даремно".

Анатолій Зленко, екс-міністр закордонних справ: "Загострення в українсько-російських відносинах, на мій погляд, веде в безвихідь. Складається враження, що російська сторона намагається скористатися з неврегульованості питання морського кордону між двома державами. Протягом останніх років і Президент України, і зовнішньополітичне відомство доклали чимало зусиль для налагодження добросусідських відносин. Зараз ми повинні зробити все можливе для того, щоб зберегти необхідний рівень партнерства і взаємоповаги. Особисто мене непокоїть несподівана ініціатива російської сторони споруджувати дамбу без узгодження з Україною. Важко навіть дати однозначне пояснення цьому факту, що все більше і більше набуває гострого характеру. Я як ніколи стурбований тональністю обговорення проблеми і веденням дискусії у воєнно-політичному ключі. Гадаю, політикам не роблять великої честі прогнози про посилення конфлікту аж до можливого застосування сили. Цього не потрібно робити. Українська дипломатія, як і українське керівництво в цілому мають в своєму розпорядженні багато засобів, з допомогою яких можна вирішувати всі проблеми політичними методами. Тому перше, що варто було зробити, - не затягувати зростаючого конфлікту. Необхідно організувати зустріч експертів, які б обмінялися думками з приводу ситуації, що склалася навколо будівництва дамби. Гадаю, було б бажано провести засідання експертів на самому острові Тузла із залученням місцевого керівництва - як із російського, так і з українського боку. Необхідно активізувати переговорний процес щодо демілітації частини державного кордону в акваторіях Азовського моря та Керченської протоки. Усі, хто займається українсько-російськими відносинами, мали б повернутися до тих договірних документів, які на сьогоднішній день регулюють прикордонне співробітництво і визначають лінію кордону між нашими країнами. Я хотів би нагадати, що кордон між Україною та Росією було встановлено ще за часів Радянського Союзу. Росія (як, власне, і Україна) ще в договорі від 19 листопада 1990 року, до підготовки якого я був безпосередньо причетним, підтвердила, що сторони поважатимуть територіальну цілісність одна одної. Про це ж саме йдеться у відповідних угодах про створення СНД. Москва підтвердила непорушність кордонів також у другій статті Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією від 31 травня 1997 року. Такою ж договірно-правовою основою слугує лінія кордону в Керченській протоці, встановлена ще між УРСР і РРФСР указом Президії Верховної Ради Радянського Союзу про передачу Кримської області. Географічне накреслення кордонів між двома республіками було підтверджено у відповідних картах. Отож, договірно-правова база чітко визначає державний кордон. Тому, звичайно, ми робитимемо все можливе, щоб не допустити його порушення".

Андрій Єрмолаєв, політолог: "Передусім хочу сказати, що дамба кордон уже перетнула - не фізично, а в розумі, свідомості та психології людей. Ця ситуація стала результатом позиції і подвійної політики української політичної еліти протягом останнього десятиріччя. Адже не є таємницею, що наші провідні політики, бізнесмени, декларуючи в середині країни одне, на переговорах із Росією, переважно кулуарних, заграють зовсім інакше. І цю подвійність уже давно відчули росіяни. Росіяни "імперськомислячими" від народження. Їхнє зарозуміле і зневажливе ставлення до України породжене у тому числі й поведінкою українських політиків. І той факт, що перші особи Росії дозволяють собі говорити, що вони можуть покарати Україну коли що, або що останній скандал щодо Тузли на кшталт сварки в пісочниці - це і є результат десятирічного культивування ставлення до України, як до країни, з якою завжди можна домовитися кулуарно і яка завжди буде готова поступитися, оскільки вона лицемірна у "великій політиці". Це базова характеристика нашої політичної еліти - і в депутатському корпусі, і в виконавчій владі.

Тузла - це кульмінація, ляпас, який став логічним наслідком характеру наших двосторонніх відносин. До цього дипломатичним ляпасом можна назвати ЄЕП, ось вам Тузла. А коли що - ми взагалі газ перекрити можемо".
Висновки банальні: поки в рамках політичної системи (на рівні депутатського корпусу, виконавчої влади) не буде сформоване розуміння того, що без концептуального бачення євразійської політики Україна нездатна рухатись у відносинах із Росією (бо немає ґрунту, а є тільки меркантилізм, розрахунки, особисті вигоди, бажання вижити), жодного просування в російсько-українських відносинах не буде. І друге - мені здається, що ситуація з Тузлою виявила ще один момент - необхідна найсерйозніша ротація політичної еліти. Суспільство внаслідок цієї кризи поступово все-таки зможе сформулювати запит на оновлення політичної еліти. Усвідомлення відбудеться поки що ще не артикульованим, станом національної ганьби". [3]
Все це говорить про те, що криза навколо Тузли може по різному вплинути на майбутьнє україно-російських відносин.

10. Висновки

Аналізуючи матеріали преси та телебачення можна зробити певні висновки і дати відповідь на питання: чому Росія почала будувати дамбу в Керченській протоці. Щоб відповісти на це питання розглянемо випадок.

Перший випадок, на мою думку, найвірогідніший. Будівництво - це політична акція. Вона може бути, як одностороння (будівництво почалося за ініціативи російських політиків і не було домовлене з політиками України), так і двостороння (домовлена передвиборна акція політиків двох держав).
За одностороннією акцією головною фігурою повинен стати губернатор Краснодарського краю Олександр Ткачьов. Який запевняв, що острів Тузла - це земля їхніх предків, кубанських козаків. І його наміри були очевидні - приєднати до Краснодарського краю о. Тузла. Але за цим будівництвом потягнулося ряд негативних наслідків: економічні, соціальні, екологічні.

Економічні наслідки - це погіршення відносин України з Росією, перешкоди до створення ЄЕПу, зменшення вилову риби.

Соціальні наслідки - це зменшення довіри українців до росіян, неприязнь.

Екологічні наслідки - це збільшення течії, що впливає на водний світ цієї місцевості та руйнація острова; дамба буде перешкоджати природної міграції косяків риби, внаслідок риба не буде проходити тими місцями і це зменшує її вилов; інтенсивний ріст водоростей заважатиме судноплавству.

Мабуть, влада Краснодарського краю не очікувала такої реакції української сторони на цю проблему, і тому припинила будівництво.

Та, якщо це була двостороння акція, то головними фігурами цієї акції повинні стати президенти.
В Росії навесні 2004 року відбудуться президентські вибори. В.В. Путіну ця акція додасть певну кількість голосів виборців. Президент Росії, в цьому випадку, відіграє роль миротворця, який дає вказівку губернатору Краснодарського краю призупинити роботи по спорудженню дамби.
Президент України пририває свій візит в країни Латинської Америки. За один телефонний звінок Л.Д. Кучма вирішує ситуацію та підписує указ в якому говориться: "Перетин Росією кордону в Керченській протоці буде оцінено, як порушення територіальної цілісності України і будуть примінені дії, щоб захистити державний кордон України". Відвідує острів.

Леонід Данилович Кучма заявив, що не за яких умов не буде брати участь в президентських виборах 2004 року. Але в парламентських виборах буде брати пропрезидентська партія. І, всвою чергу, вона отримає більше голосів.

11. Список використаної літератури

  1. "География Крыма" Л.А. Багрова, В.А. Боков, Н.В. Багров, 2001 г.;
  2. "Украинский Советский Энциклопедический Словарь" 1 том, 1988 г.;
  3. "День" №191 за 24.10.2003 р. с. 4-5;
  4. "Держава" за 7 - 13 листопада 2003 р.;
  5. "Сегодня" за 20.10.2003 г. с. 8;
  6. "Сегодня" за 24.10.2003 г. с. 4;
  7. "Словарь-справочник по физической географии" А.І. Соловьев, Г.В. Карпов, 1983 г.

Відгук

на науково-дослідницьку роботу з географії
на тему: "Проблеми острова Тузла"
учня 9 класу Авіакосмічного ліцею НАУ
Косянчука Олександра Володимировича

У вступній частині роботи представлена історія острова Тузла та "Тузлинська ситуація". Також розкривається проблема демаркації кордонів України.
В основній частині досліджується фізико-географічний стан природи місцевості острова та наслідки будівництва дамби для природи.
Науково-дослідницька робота має велике значення для практичного застосування: аналізуючи велику сукупність негативних наслідків, що несе за собою будівництво дамби (економічні, соціальні, екологічні), можна зробити важливі висновки щодо економічної та екологічної дійсності нашої держави, виявити чинники та особливості життєдіяльності та природокористування. В роботі визначені "базові" недоліки України та перспективи навколо острова Тузла. Учень досліджує, що рішення багатьох проблем, має бути системним з боку держави, та розкриває основи, завдання економічної політики та механізм її регулювання в Україні. Дослідник у своїй роботі робить висновки, що в основі будівництва дамби лежать не екологічні, а політичні передумови.

Автор: Косянчук Олександр Володимирович, учень 9 класу (101 група) Авіакосмічного ліцею НАУ Солом'янського району м.Києва Науковий керівник: Кравченко Наталія Василівна - учитель економіки та географії вищої категорії, "старший вчитель" Авіакосмічного ліцею НАУ
Видалити Відміна
Забанити Відміна