Закрити
Погода і спостереження за нею
16 Лютого 2009, 00:00 , Переглядів: 17095
FacebookTwitterLivejournal
Погода і спостереження за нею Фото: pti.kiev.ua Погода і спостереження за нею

Урок з прриродознавства

Мета: сформувати в учнів знання про погоду, причини її змін, значення її передбачення для людини.

Завдання: закріпити в учнів знання про вітер, його роль в утворенні погоди; сформувати в учнів уявлення про погоду, причини утворення хмар та опадів, їх різновиди; ознайомити з роботою метеорологічної служби, її значенням для господарської діяльності людини; розвивати вміння порівнювати,  встановлювати головне; заохочувати до праці на географічному майданчику з використанням приладів природодослідника.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття і терміни: погода, атмосферні опади, опадомір, метеорологія, гідрометеорологічна станція.

Методи і методичні прийоми: словесний (фронтальне (індивідуальне) опитування, бесіда (підготовча, пояснювальна, контрольно-перевірна), розповідь, робота з підручником), наочний (демонстрація обладнання), практичний (робота з календарем погоди).

Обладнання: епідіаскоп, картини або малюнки із зображенням хмар, зображення опадоміра, макет шкільного географічного майданчика, термометр, флюгер, фото метеорологічного майданчика, класний календар погоди.

Хід уроку

 1. Організаційний момент.
 2. Перевірка викошенії учнями домашнього завдання (індивідуальне або фронтальне опитування за темою попереднього уроку). Яке значення має прозорість повітря? Як переконатися в тому, що тепле повітря піднімається вгору? Чому різні ділянки Земної кулі нагріваються сонячним промінням неоднаково?
 3. Перевірка раніше засвоєних знань (підготовча бесіда). Що таке колообіг води? Як він відбувається? Як утворюються хмари? Чому вони безперервно рухаються по небу?
 4. Мотивація навчання школярів. Повідомлення  теми, мети та завдань уроку. Що таке погода? Якими явищами природи характеризується зміна погоди? Що впливає на зміну погоди? Людям яких професій прогноз погоди є дуже важливим? Отримати відповіді на ці запитання допоможе зміст уроку за темою "Погода і спостереження за нею".
 5. Сприйняття й осмислення учнями нового навчального матеріалу.

План (запис на дошці)

 1. Погода.
 2. Атмосферні опади.
 3. Аналіз стану погоди за календарем погоди.
 4. Дослідження погоди.
 5. Прикмети погоди.

1. Розповідь з елементами бесіди. Щодня по радіо і телебаченню передають, прогноз погоди на завтра, час від часу — на тиждень, на місяць. Погодою називають стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості в даний час {термінологічна робота). Погода може змінюватись протягом певного часу. Основними показниками погоди є температура, вологість повітря, атмосферний тиск, напрямок і швидкість вітру, хмарність, наявність опадів тощо.

Які ви отримали результати спостережень при виконанні домашнього завдання з водою у блюдці? Вода з блюдця випарувалась. На Земній кулі вода випаровується безперервно і у великій кількості. Вона випаровується не тільки з поверхні річок, озер, морів і океанів, а й суходолу. Багато води випаровується з поверхні фунту, велику кількість води випаровують рослини та інші живі організми.

Як рухається повітря? Тепле повітря постійно рухається знизу вгору, переміщуючи із собою водяну пару. Оскільки вгорі повітря холодніше, ніж над поверхнею Землі, то водяна пара поступово охолоджується і перетворюється на дрібні крапельки води або крижинки, які потім потрапляють на поверхню Землі.

Сукупність краплин води можна побачити у вигляді хмар (вище 200 м від поверхні Землі) або туману (нижче 200 м від поверхні Землі). Крапельки води зливаються або змерзаються, стають великими, важкими і випадають із хмар у вигляді атмосферних опадів, наприклад, дощу, мряки, снігу, граду. Демонстрування картин із зображенням хмар, туману, інколи атмосферні опади випадають не з хмар, а з туману чи перенасиченого вологою повітря (роса, іній). Кількість опадів визначається за допомогою опадоміра {термінологічна робота, демонстрування приладу на макеті географічного майданчика або його зображення).

Поясніть, чому взимку йде сніг, а влітку — дощ.

2.Робота з календарем погоди. Аналізуючи дані класного календаря погоди, учні повідомляють про кількість хмарних днів у поточному місяці, роблять підсумок про характер та кількість опадів за тиждень (місяць). Порівнюють дані з попереднім тижнем (місяцем), узагальнюють результати за сезон, пояснюють,
чим це зумовлено.

3.Пояснення. Температура повітря, стан неба, сила і напрям вітру постійно змінюються. Температура повітря змінюється протягом доби і за порами року, ясне небо літньої пори змінюється хмарним небом осінньо-зимового періоду, впродовж тижня, дня і ночі не раз можуть змінитися сила й напрям вітру. Крім цього, зазнають безперервних змін прозорість неба, температура води у водоймах, тиск і вологість повітря тощо.

4.Розповідь з елементами бесіди. Чому змінюється погода: температура повітря, стан неба, сила і напрям вітру? На погоду впливають такі фактори, як моря й океани, сонячне тепло, добовий і річний рух Землі.

Яка наука займається дослідженням погоди? Науку про стан атмосфери Землі та явища, що в ній відбуваються, називають метеорологією (грец. "метеоро" — небесні явища, і "логос" — наука, вчення) (термінологічна робота).

За допомогою яких приладів встановлюють зміни у погоді? Зміни стану повітря вивчають на метеостанціях за допомогою метеорологічних приладів: термометра, барометра, флюгера та ін. (Демонстрування перелічених приладів та відповідного обладнання на фотографії метеорологічного майданчика.) Спостереження за погодою ведуть в один і той самий час через кожні три години.

У школі ми можемо спостерігати за змінами у погоді на географічному майданчику. (Демонстрування макета шкільного географічного майданчика і розповідь про призначення його складових (додаток Е)).

5. Робота з підручником. Читання фрагмента статті про роботу на метеостанції.

6.Бесіда за матеріалом статті з використанням запитань, спроектованих на екран за допомогою епідіаскопа. Де розташовані метеорологічні станції? Які прилади є на метеорологічному майданчику? Куди передають працівники метеорологічних станцій відомості про погоду? Хто складає прогноз погоди? Для чого потрібні відомості про погоду людям? Працівникам яких професій прогноз потрібен найбільше? (Морякам, льотчикам, агрономам, водіям автомобільного транспорту).

7. Пояснювальна бесіда. Як допомагають у роботі метеорологічних станцій штучні супутники? Апаратура, встановлена на штучних супутниках Землі, передає в гідрометеорологічний центр фотоінформацію про сніговий покрив, рух криги в океанах, відомості про температуру повітря, силу й напрям вітру на різних висотах від поверхні Землі.

8. Фізкультхвилинка.

9. Повідомлення учнями заздалегідь підготовлених місцевих ознак погоди. Які народні прикмети про погоду ви підібрали? Які з них вам довелось спостерігати особисто? Який зміст у них закладено? Прикмети гарної погоди та негоди:

 1. Вранці роса — гуляє коса.
 2. Вранці не роса — спи коса.
 3. Дощу не буває, коли вітер стихає.
 4. Нічний вітер вдень погоду робить.
 5. Ластівки й стрижі літають низько над землею — піде дощ, а піднялися вгору — буде теплий ясний день.
 6. Місяць у крузі несе воду в своєму розі.

6. Узагальнення і систематизація знань.

А. Робота з підручником.  Читання фрагмента статті підручника про значення прогнозу погоди для господарської діяльності людей.
Б. Контрольно-перевірна бесіда.

 1. Як слід розуміти поняття "погода"?
 2. Які природні чинники впливають на зміну погоди?
 3. Як і де збирають матеріали для передбачення погоди?
 4. Які метеорологічні прилади використовують для вивчення змін природи?
 5. Для чого потрібні метеорологічні спостереження?
   

7.Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.

8. Повідомлення домашнього завдання.

Опрацювати матеріал підручника, дати відповіді на поставлені у кінці тексту запитання.

Обговорення (1)
kosichka 24 Березня 2009, 11:07
супер :p :roll smiley smiley 8) :roll
Видалити Відміна
Забанити Відміна