Закрити
3. Міжнародні освітні програми і проекти у вищій освіті України (бакалаврські та магістерські)
20 Вересня 2007, 00:00 , Переглядів: 10330
FacebookTwitterLivejournal
3. Міжнародні освітні програми і проекти у вищій освіті України (бакалаврські та магістерські) Фото: http://angadinfo.blogspot.com 3. Міжнародні освітні програми і проекти у вищій освіті України (бакалаврські та магістерські)

Mета програми: надати можливість студентам протягом 1 року навчатися в коледжах та університетах США та пройти практику за спеціалізацією.

А) Бакалаврські програми і проекти
Б) Магістерські програми і проекти

А) Бакалаврські програми і проекти

1. IREX - Представництво ради міжнародних наукових досліджень та обмінів

Фінансується урядом США. Директор програми в Україні: Андре Калан.
IREX - міжнародна неприбуткова організація, була заснована у 1968 році, пропонує інноваційні освітні програми з метою покращення якості освіти, укріплення незалежних медіа ресурсів та сприяння громадянському розвиткові суспільства. Програма зареєстрована в Україні в 1995 році.

UGRAD (Програма обміну для студентів 1-3 курсу ВНЗ України).
Mета програми: надати можливість студентам протягом 1 року навчатися в коледжах та університетах США та пройти практику за спеціалізацією.
У 2006 році за програмою відвідали США 29 студентів; у 2007 відібрано на навчання 21 чоловік.

2. ТЕМПУС-ТАСІС

ТЕМПУС-ТАСІС - одна із програм Європейського Співтовариства, що розроблена для надання допомоги соціально-економічним перетворенням в країнах-партнерах. Ця європейська програма між університетської співпраці та обміну студентами і викладачами покликана сприяти удосконаленню систем вищої освіти в країнах-партнерах за допомогою максимально збалансованого співробітництва з партнерами із країн-членів ЄС.
Дія програми на 2007-2013 роки поширюється на країни колишнього СРСР, Середземномор'я та Західних Балкан.

ТЕМПУС-ТАСІС надає три типи грантів:
Групам університетів - "консорціумам", що співпрацюють разом впродовж двох-трьох років для отримання результатів, визначених структурованими проектами, які мають назву - Спільні Європейські Проекти.
На індивідуальній основі - див. у Розділі 5 (Міжнародні освітні програми і проекти для вчителів)
На додаткові і структурні заходи - особливий тип грантів з метою реалізації проектів структурних реформ в країнах-партнерах в галузі вищої світи. Залучення Міністерства освіти і науки України до реалізації таких проектів є обов'язковим. Вимоги щодо складу "консорціуму" є такими ж, як і для Спільних Європейських Проектів.

Всі гранти надаються на засадах відкритих конкурсів, що оголошується щорічно.

Управляє програмою і надає експертні оцінки проектним пропозиціям Генеральний директорат ЄК "Освіта і культура" за допомогою Європейського Фонду з навчання (European Training Foundation) із залученням незалежних експертів, представників національних органів влади (Міністерство освіти і науки України), мережі Національних офісів ТЕМПУС, представництв ЄК в країнах-партнерах, і причетних служб Європейської Комісії.

Відбір проектів здійснюється на основі оцінки їх якості та академічної цінності відповідно до пріоритетів, які щорічно визначаються міністерствами освіти країн-партнерів. Проекти ТЕМПУС формуються як консорціуми між інституціями в країнах ЄС та країнах-партнерах. В кожній країні ЄС є свій Національний контактний пункт, який надає допомогу та поради при підготовці та імплементації проектів. В країнах-партерах з цією метою працюють Національні офіси програми ТЕМПУС, які допомагають у пошуку партнерів та надають інформацію про програму ТЕМПУС у своїх країнах.

Участь України в заходах програми ТЕМПУС
Співробітництво з Україною в галузі вищої освіти має надійну основу у вигляді Угоди про партнерство і співробітництво між ЄС та Україною, а також План дій Європейської політики добросусідства ЄС-Україна.
В Україні регулярно проводяться семінари і прес-конференції з програм ТЕМПУС.
За 12 років програми ТЕМПУС, було реалізовано 127 проектів, пов'язаних із модернізацією системи вищої освіти, і 94 - з індивідуальної академічної мобільності, було охоплено близько 150 ВНЗ, підприємств та установ.
Наразі, в Україні відбувається реалізація 17 Спільних Європейських проектів і Спеціальних і додаткових заходів, що фінансуються коштом Національної програми дій ТАСІС. Ці проекти передбачають або надання допомоги у реформуванні системи вищої освіти, або - у розбудові потенціалу ВНЗ.

3. Еразмус Мундус (програма співпраці та мобільності у сфері вищої освіти)

Див. Розділ 3 Б п.3 (Магістерські програми і проекти)
В рамках нового компоненту ЄК буде фінансувати програму обміну студентами 1-3 курсів як різновид мобільності між європейськими університетами, що охоплені програмою Erasmus Mundus, та університетами третіх країн, в тому числі і України.

4. Стипендії Вільного університету м. Берлін

Міжнародний літній університет Вільного університету м. Берлін (FUBiS) пропонує 10 стипендій для участі у своїй програмі студентам Центральної та Східної Європи. Претендент має закінчити принаймні 1 курс ВНЗ.

5. Навчання у Віадріні

Європейський університет Віадріна, Франкфурт (Одер), оголошує конкурс на здобуття стипендій для українських студентів різних фахів, які дуже добре володіють німецькою мовою.

Нагору

Б) Магістерські програми і проекти

1. Інститут міжнародної освіти. Програма "Стипендії ім. Фулбрайта" в Україні

Див. Розділ 4 (Міжнародні освітні програми і проекти у післядипломній освіті України)

Стипендії ім. Фулбрайта для навчання в університетах США
Програма спрямована на випускників українських ВНЗ та студентів 4-5 курсів. Фіналісти отримують стипендії на навчання на магістерському рівні від одного до двох років або для наукового стажування в американському університеті впродовж 1 року. Перевага надається аплікатам віком до 35 років.

Програма грантів ім. Фулбрайта у галузі технічних та природничих наук
Див. Розділ 4.

2. ТЕМПУС-ТАСІС

Див. вище: Бакалаврські освітні програми і проекти.

3. Еразмус Мундус (програма співпраці та мобільності у сфері вищої освіти)

Навчальна програма "Erasmus Mundus", розрахована на студентів ВНЗ та науковців, була започаткована Європейським Союзом для України, Молдови і Бєларусі, а також ряду інших країн, які не входять до ЄС. В рамках цієї програми студенти старших курсів і науковці з України, Молдови та Бєларусі можуть отримувати стипендії від Європейського Союзу для продовження свого навчання або проведення наукових досліджень у країнах ЄС.

Програма "Erasmus Mundus" охоплює близько 100 навчальних магістерських курсів найвищої академічної якості. Близько 5 тисяч студентів мають змогу отримувати гранти для навчання за цими магістерськими курсами і більше 4 тисяч студентів з країн ЄС, які беруть участь у цих курсах, зможуть поїхати на навчання до третіх країн.

В рамках програми "Erasmus Mundus" передбачається підтримка близько 100 партнерств між магістерськими курсами "Erasmus Mundus" та вищими навчальними закладами у третіх країнах.
Програма "Erasmus Mundus" спрямована на посилення співпраці у сфері вищої освіти на міжнародному рівні - через підтримку високоякісних європейських магістерських курсів, забезпечуючи студентів і науковців з усього світу можливістю отримати ступінь магістра у європейському університеті, а також через заохочення поїздок європейських студентів і науковців до третіх країн.

Першочерговим завданням програми є покращення якості та привабливості європейської вищої освіти у світі. Через підтримку міжнародної мобільності науковців і студентів програма "Erasmus Mundus" має на меті краще підготувати її учасників з європейських й партнерських країн до активної діяльності і співпраці у сучасному глобальному суспільстві, що ґрунтується на знаннях.
Програма почала впроваджуватись у 2004-2005 навчальному році. Її бюджет, що розрахований на п'ять років (2004-2008), складає 230 млн. євро на весь період дії.

Програма "Erasmus Mundus" складається з чотирьох компонентів:

1) Магістерські курси Erasmus Mundus: високоякісні інтегровані магістерські курси, що пропонуються об'єднанням (консорціумам) щонайменше трьох університетів у щонайменше трьох різних країнах Європи.
2) Стипендії Erasmus Mundus: надання стипендій висококваліфікованим студентам старших курсів і науковцям з усього світу.
3) Партнерство: Магістерські курси також передбачають можливість для встановлення партнерства з вищими навчальними закладами третіх країн, що покликане забезпечити високу мобільність студентів старших курсів і науковців з країн ЄС, які братимуть участь у магістерських курсах Erasmus Mundus.
4) Підвищення привабливості європейської вищої освіти: підтримуються через заходи, що сприяють зростанню престижу, наочності та доступності європейської вищої освіти, а також її подальшої інтернаціоналізації, зокрема що стосується взаємного визнання кваліфікацій між країнами Європи та третіми країнами.

Програма відкрита для:

- 27 країн ЄС (1 категорія),
- країн-кандидатів на вступ до ЄС (2 категорія),
- країн Європейського економічного простору та Європейської асоціації вільної торгівлі (3 категорія країн),
- інших третіх країн.

Магістерські курси Erasmus Mundus розраховані на три перші категорії країн, тоді як стипендії пропонуються студентам і науковцям з усіх третіх країн.
З 2007 року ЄК запроваджує ще одну модальність програми Erasmus Mundus: Вікно для зовнішньої співпраці, ініційовану Офісом ЄвроДопомога - з метою посилення співробітництва у сфері вищої освіти між Європейським Союзом та третіми країнами через систему мобільності, направлену на обмін студентами та вченими, а відтак обміну знаннями і навичками на рівні вищої освіти.
В рамках цього нового компоненту ЄК буде фінансувати програму обміну студентами як різновид мобільності між європейськими університетами, що охоплені програмою Erasmus Mundus, та університетами третіх країн, в тому числі і України.
Також в рамках цього компоненту будуть фінансуватись проекти по обміну за участю змішаних консорціумів з європейських університетів та університетів з третіх країн шляхом надання грантів на покриття:
- витрат на організацію мобільності студентів та викладацького персоналу вищих учбових закладів,
- витрат на індивідуальну мобільність окремих студентів та викладачів.

У 2004/2005 н. р. 6 громадян України отримали гранти в рамках програми ERASMUS MUNDUS; у 2006/2007 н. р. цей показник становить 30.
Мінімальний розмір наданих грантів складатиме 1 млн. євро, а максимальний не перевищуватиме 6 млн.
Також див. Розділ 4 і 5

4. Вишеградський фонд

Починаючи з 2005/2006 навчального року відповідно до рішення Міжнародного Вишеградського фонду, заснованого у червні 2000 року, державами-членами якого є Чехія, Словаччина, Польща, Угорщина, з метою підтримки проектів в галузі культури, освіти і науки, було ухвалено "Вишеградську стипендіальну програму для України".

Магістерські стипендії
Магістерська стипендія Вишеградського фонду надається у відповідності з ст. 1 і 2 Уставу Міжнародного Вишеградського фонду та рішенням Конференції Міністрів країн коаліції. Стипендія надається з метою здійснення дослідницького/навчального проекту, зазначеного у заявці.
Термін навчання: 5-10 місяців.
Також див. Розділ 4.

5. Стипендії фонду Конрада Аденауера (ФРН)

Фонд Конрада Аденауера надає стипендії молодим науковцям та студентам, які отримали ступінь бакалавра та хотіли б отримати подальшу освіту в Німеччині, і зайняті, насамперед, у сферах політики, економіки, права, журналістики.

6. Стипендії Вільного університету м. Берлін

Див. Розділ 3 А п.4.

7. Навчання у Віадріні

Див. Розділ 3 А п.5.

8. DAAD - німецька академічна служба обмінів

DAAD пропонує наступні магістерські програми міжнародного спрямування:

- Бранденбурзький технічний університет м. Коттбус пропонує першу в Німеччині англомовну магістерську програму з електротехніки, яка надає ступінь Магістра.
- Програма MBA (Адміністрування бізнесу) Європейського інституту Університету Заарланду пропонує амбіційним випускникам ВНЗ та мотивованим спеціалістам з усього світу державно визнаний диплом. Орієнтований на практику післядипломний курс "Європейська економіка" готує економістів, а також кваліфікованих випускників інших напрямків займати керівні посади в міжнародних підприємствах та інституціях.
- ВНЗ прикладного напрямку м. Есслінген пропонує бакалаврам в галузі інженерії, математики та природничих наук англомовну магістерську програму MBA.
- Міжнародний центр післядипломного навчання Університету м. Гамбург пропонує цілу низку магістерських програм в таких галузях як економіка та право, європейське економічне право та менеджмент, страхове право.
- ВНЗ прикладного напрямку м. Гоф вже багато років пропонує англомовну магістерську програму "Прикладне промислове програмування"", яку було створено спеціально для іноземних студентів.
- Міжнародний центр інформаційних технологій Бонн-Аахен пропонує магістерську програму "Інформатика та наука", що знаходиться на межі біотехнологій, медицини, фармакології та комп'ютерних наук.

9. ЮНЕСКО

У вищих навчальних та наукових закладах України створено і діють 12 кафедр ЮНЕСКО в галузях лінгвістики, філософії людського спілкування, застосування інформаційних та комунікаційних технологій в освіті, превентивної освіти та соціальної політики, екології техногенних регіонів, кріобіології, клітинної і молекулярної нейробіології, прав людини і демократії.
З метою забезпечення взаємодії з Міжурядовою програмою ЮНЕСКО "Інформація для всіх" в Україні визначено національним координатором цієї програми Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН та МОН України, який має значні напрацювання на основі телекомунікацій, проектування та розробки дистанційних курсів на основі телематики, методології застосування засобів мультімедіа у дистанційному навчанні, а також створення навчальних курсів на основі Інтернет.

Нагору

Видалити Відміна
Забанити Відміна