Закрити
Порівняльна характеристика Великобританії та Німеччини
12 Листопада 2006, 00:00 , Переглядів: 10405
FacebookTwitterLivejournal
Порівняльна характеристика Великобританії та Німеччини Великобританія та Німеччина

Наукова розробка питання з економічної та соціальної географії світу

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ТА ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ОБОХ КРАЇН
Великобританія Німеччина
Парламентська монархія. Належить до семи найрозвинутіших країн світу, є членом Євросоюзу та НАТО.
Площа - 244 тис. км2.
Населення - 58,1 млн. чоловік.
Столиця - Лондон.
Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії (офіційна назва країни) складається з Англії та пізніше завойованих і приєднаних до неї Уельсу, Шотландії і Північної Ірландії (Ольстер). Найближчими сусідами, що знаходяться на материку Євразія, є Франція та Бельгія. На заході держава межує з Ірландією, що була 700 років колонією Великобританії. Звільнення Ірландії відбулось у 1949 році. 6 графств Ольстера залишились у складі Великобританії.
Федеративна республіка, одна з найрозвинутіших країн світу та Західної Європи, також є членом НАТО, але позиції у сфері новітніх технологій слабші від інших країни "великої сімки".
Площа - 356 тис. км2.
Населення - 81,3 млн. чоловік.
Столиця - Берлін.
Тепер Німеччина складається з 16 земель, але до XIX ст. Країна складалась з 300 світських та духовних держав - князівств і 50 імперських міст. Після поразки в Другій світовій війні країна була поділена на дві частини: східну - НДР (Німецьку Демократичну Республіку) та західну - ФРН (Федеративну Республіку Німеччини). Після об'єднання у 1990 році регіон колишньої НДР дістав назву "нові федеральні" (східні) землі.
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ТА ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ
Острівна країна, що розташована на північному сході Євразії. Межує з Бельгією, Люксембургом, ФРН, Іспанією, Швейцарією, Ірландією, Монако, Андорою. Більш північніше розташування Великобританії сприяє холоднішому клімату (помірний, морський).
У Великобританії є значні запаси нафти, які добувають на шельфі Північного моря, а також каоліну, калійної і кам'яної солі. Решта корисних копалин - кам'яне вугілля, залізна руда, олово, свинцево-цинкова руда відігравали велику роль у минулому.
Країна багата на гідроресурси, їй характерна густа мережа річок: Северн, Темза, Мереей, Трент, Уай та інші.
Ґрунти на півдні і заході переважно гірсько-лісові і підзолисті, на сході і південному-сході - бурі-лісові, в південно-східній частині Англії - перегнійно-карбонатні і алювіальні.
Розташована в центрі Європи. На півночі країна виходить до Північного і Балтійського морів, на сході межує з Польщею, Чехією, на заході -з Нідерландами, Бельгією, Францією, Люксембургом, на півдні - з Швейцарією і Австрією, на півночі - з Данією. Клімат помірний з переходом від морського до помірно-континентального.
За особливостями рельєфу країну можна поділити на три частини: Північно німецьку низовину, Середньонімецькі гори, підвищену Південну Німеччину. Найбільшу протяжність у межах країни мають річки: Рейн, Дунай та Ельба. Головним багатством Німеччини є кам'яне та буре вугілля (Рурський та Саарський басейни). Рурський басейн посідає за запасами перше місце в Західній Європі. Є також великі запаси калійних солей. Промислове значення мають поклади будівельних матеріалів.
НАСЕЛЕННЯ
Високо урбанізована країна (75%). Складається з англійців, шотландців, уельсців, ірландців, вихідців з країн Співдружності. Основою англійської мови, якою спілкується населення країни, є мова древніх кельтів. У Великобританії низька народжуваність на фоні значної тривалості життя, тому для країни характерне так зване "старіння нації". Середня густота населення - 250 осіб на 1 км2.
Найбільші агломерації - Манчестерська, Лондонська, Бірмінгенська. В країні спостерігається великий потік мігрантів, які щоденно виїжджають на роботу до міст. Проте, значна частка безробітних (13% економічно активного населення) ускладнює суспільні відносини країни.
Етнічно однорідна країна. На кордонах з Нідерландами і Данією проживають кілька тисяч датчан і голландців, на сході - лужицьких сербів. Більшу частину емігрантів становлять вихідці з Туреччини та Східної Європи. Еміграція поповнює комплекс соціальних і політичних законодавчих заходів щодо регулювання еміграційного потоку. Німецька мова належить до германської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Південні регіони країни заселені переважно католиками, північні - протестантами. Середня густота населення становить майже 220 осіб на 1 км2. Міських жителів - понад 85%. Головним промисловим ядром країни є найбільша в Європі Рурська агломерація. Основним фінансовим центром є Франкфурт-на-Майні, головними політичними центрами - Бонн і Берлін.
Частка зайнятих у промисловості і будівництві (45% економічно активного населення) значно вища, порівняно з іншими західноєвропейськими країнами. Крім того, багато людей працює у науково-дослідницькій сфері, на транспорті, в сфері послуг.
ГОСПОДАРСТВА (ПРОМИСЛОВІСТЬ, СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО)
Промисловість Великобританії хоч і є провідною галуззю господарства, все ж за темпами росту та продуктивністю праці поступається іншим провідним країнам світу. Це стосується також новітніх галузей промисловості. За обсягом промислового виробництва країна посідає 7 місце у світі. Нині в структурі промисловості помітна тенденція зростання частки машинобудування та зменшення частки традиційних гірничодобувної і текстильної галузей. Тваринництво різко переважає над рослинництвом (70%). Розвинуте скотарство, свинарство, птахівництво. В рослинництві використовують високоврожайні сорти пшениці, ячменю, цукрових буряків, картоплі. Серед видів транспорту в країні провідне місце належить морському (86% вантажообороту), що забезпечує міжнародні та внутрішньодержавні зв'язки країни. На автомобільний транспорт припадає 75% внутрішніх перевезень, на залізниці - близько 20%. Головна автомагістраль Лондон-Манчестер-Глазго.
Зростає роль трубопроводів. Близько третини продукції імпортується. Експорт - різноманітний, але переважають хімічні продукти та машини.
Сучасна Німеччина має розвинуту електроенергетику. Серед галузей обробної промисловості найбільш розвинуті машинобудування та хімія. За обсягом хімічної продукції Німеччина поступається тільки США, а за її експортом посідає перше місце в світі. Країна посідає перше місце в Європі і третє у світі за рівнем розвитку суднобудування. Добре розвинуте виробництво інструментів, приладів, в тому числі оптичних. Попитом в Європі користуються виготовлені в Німеччині музичні інструменти, хутряні вироби, фарби, мережива, поліграфічна продукція, мисливська зброя; країна посідає перше місце в Європі за випуском картону і паперу, за виробництвом пива Німеччина поступається тільки США, а за експортом пива утримує перше місце в світі.
Сільське господарство Німеччина - високо розвинута галузь. Після об'єднання Німеччина перетворилась у найбільшого в Європі сільськогосподарського виробника. Країна імпортує кормове та продовольче зерно, олію, овочі, м'ясо, фрукти. Тваринництво дає 4/5 вартості сільськогосподарської продукції. Це м'ясо, тверді сили, масло. Із зернових висівають пшеницю, жито, ячмінь. Німеччина є великим виробником картоплі, цукрових буряків, овочів і винограду. Національною культурою став хміль.
ВНУТРІШНІ ВІДМІННОСТІ ОБОХ КРАЇН
Найпотужнішим промисловим районом з розвинутим портовим господарством є Південна Англія. Тут розташована могутня агломерація Великий Лондон, славетні університетські центри Оксфорд, Кембридж, а на узбережжі - курортні міста. Переважно аграрною є Північна Англія. Уельс, Шотландія, Північна Ірландія - національні окраїни, що переживають складні економічні проблеми. Для них характерні значні проблеми із зайнятістю населення. Північна Ірландія (Ольстер) - найбільша соціальна проблема Великобританії внаслідок протистояння католиків і протестантів. Тут найнижчі показники економічного розвитку та найвищий рівень безробіття. На території Німеччини можна виділити такі економічні райони: Північну Німеччину, Північний Рейн - Вестфалія, При рейнський південний захід, Баварія, Південь Східної Німеччини та Бранденбург з Берліном.
Найбільша за площею земля Німеччини - Баварія, посідає третє місце в країні за промисловим потенціалом.
Бранденбург — ядро Прусії, земля, навколо якої утворилась Німеччина, а Берлін - головний економічний і політичний центр цієї землі.

 

Автор: Ходирев Дмитрій, учень авіакосмічного ліцею НАУ Солом’янського району м. Києва
Видалити Відміна
Забанити Відміна