Історія України (9клас)
15 Вересня 2006, 00:00 , Переглядів: 16594
Історія України (9клас) Історія України (9клас)

Турченко Ф.Г., Мороко В.М. Історія України. Кінець XVIII - початок XX століття: Підручник для 9 класів загольноосвітніх навчальних закладів: Видавництво "Генеза", Киів, 2003.

Затверджено Міністерством освіти і науки України згідно з рішенням Колегії Міністерства освіти і науки України від 26.08.2001 р. (протокол № 8/1-19)

Слово до учнів

Шановні друзі!

Перед вами - підручник з історії України, яку ви будете вивчати в 9 класі. В ньому дається систематичний виклад історичних подій, що відбулися в Україні наприкінці XVIII - на початку XX ст. Хронологічно - це період від втрати Україною решток автономії до початку в 1914 р. Першої світової війни.

Світова історія тієї доби була наповнена бурхливими подіями. Відбулася Французька революція. Величезний вплив на усі сторони життя справив промисловий переворот, який прискорив соціально-економічний розвиток, докорінно змінив соціальну структуру суспільства, викликав до життя нові суспільно-політичні рухи. Наприкінці XVIII - на початку XIX ст. Західна Європа потрапила у вир наполеонівських війн, протягом століття пройшла через вогонь декількох революцій. На неосяжних просторах Нового Світу, в Латинській Америці виростали самостійні держави, у Північній Америці, пройшовши через випробування громадянською війною, почали стрімкий розбіг Сполучені Штати. Не лише драматичною, а й по-справжньому захоплюючою була історія XIX ст. у інших частинах світу.

На фоні бурхливих змін, які охопили Європу, здавалося, що в Україні історія зупинилася, що в ній нічого важливого не відбувається, що вона примирилася з долею країни, яку позбавили майбутнього. Але то було обманливе'враження. Видатний німецький філософ Готфрід Гердер, подорожуючи Україною, зробив такий запис у своєму щоденнику: "Україна стане новою Грецією - в цій країні чудовий клімат, щедра земля, і її великий музично обдарований народ прокинеться колись для нового життя".

І справді, у XIX ст. Україна, пристосовуючись до вимог часу, переживала складний процес внутрішньої еволюції. Хоч повільніше, ніж у західноєвропейських країнах, в обох її частинах - російській і австрійській - відбувався промисловий переворот, впроваджувалася ринкова економіка, виникали нові соціальні верстви. Українське населення тоді потрапило в умови ринкових відносин і зазнало їх глибокого, благотворного впливу. Ринок робив людей ініціативнішими, динамічнішими, породжував нові інтереси, пробуджував почуття людської і національної гідності, штовхав на боротьбу за вдосконалення суспільно-політичного життя. Забите, неписьменне українське населення перетворювалося на українську націю з усіма тими ознаками, які характеризували інші європейські спільноти. І це в умовах, коли українців всіма можливими способами примушували забути своє минуле, намагалися витравити зі свідомості відчуття українськості. Проте марно. Не випадково, що саме у XIX ст. народилися рядки українського національного гімну: "Ще не вмерла України і слава, і воля, ще нам, браття молодії, усміхнеться доля".

На початку XX ст. кількісні зміни, нарешті, привели до якісних: український народ створив політичні партії і розпочав відкриту боротьбу за відродження своєї держави. Без цієї боротьби, без напруженого пошуку власного, українського шляху в історії не було б сучасної Української держави.

Про те, як у минулому столітті торувався нелегкий шлях до свободи, вам і розповість цей підручник. Хочемо дати декілька порад щодо роботи з підручником. Кожний новий його параграф починається рубрикою "Згадайте", яка містить декілька запитань з матеріалу попередніх параграфів з історії України для 8 класу або ж курсу всесвітньої історії.
Відповідь на них значно полегшить засвоєння нового матеріалу.
Після цих запитань іде коротка вступна фраза, у якій дається загальна характеристика матеріалу, що міститься в параграфі, вказується на його значення для розуміння теми.
Кожен параграф підручника містить також добірку документальних матеріалів, опрацювання яких сприятиме поглибленню знань теми, що вивчається.

Нарешті, ви побачите, що деякі з запитань і завдань у підручнику позначені зірочкою. Це - запитання чи завдання підвищеної складності, і підготовка відповідей на них потребує додаткової роботи, у тому числі і з допоміжною літературою.
Бажаємо успіхів у засвоєнні матеріалу підручника!

Автор: Професор Федір Турченко, доцент Валерій Мороко