Закрити
Захист роботи МАН: порадник для вчителів та учнів
12 Вересня 2006, 00:00 , Переглядів: 43411
FacebookTwitterLivejournal
Захист роботи МАН: порадник для вчителів та учнів Захист роботи МАН: порадник для вчителів та учнів

Як захистити роботу Малої академії наук? Аж до найтонших аспектів...

Ця стаття – продовження першої ("Як написати роботу МАН"), спроба теоретичного осмислення як власного досвіду проходження всіх кіл і небес учасника конкурсів МАН, так і численних спостережень за цим нелегким процесом. Вона стосується перш за все української мови та літератури, проте узагальнення будуть корисними для всіх.

Отже, у зв’язку з процесом захисту робіт захист робіт МАН варто згадати:

 1. Організацію всього процесу.
 2. Перевірку робіт.
 3. Контрольну роботу олімпіадного типу.
  Цей аспект з’являється на вищих турах (область чи місто, і, звичайно ж, Всеукраїнський етап).
 4. Власне захист.

1. Організація.

Вищі етапи МАН, що супроводжуються контрольною як правило проводяться в обласних центрах (Всеукр – у Києві). Учні поселяються в гуртожитку – на обласному турі на 1 ніч, на Всеукраїнському – на тиждень. Відповідно, на "обласну" контрольну учень приїжджає зранку, а перед "Всеукраїнською" – ще й проводить ніч на твердому ліжку місцевої общаги. Звідси висновки:

 1. Повезе на змагання учня керівник від району/області. Поцікавтеся, що за людина. Часто буває так, що керує командою учитель одного з членів – і тільки ним опікується, решта ж перебувають без допомоги.
 2. Нормальний стан учня не менш важливий, ніж рівень підготовки. Дайте йому виспатися і нормально поснідати (на місці), а якщо це Всеукр – наполегливо проінструктуйте, щоб він знайшов у собі сили відірватися від захопливого спілкування з новими знайомими і зранку був на контрольній в адекватному стані (це з власного досвіду: багато цікавих людей, підлітковий вік і відсутність нагляду сприяє нездоровому відпочинку, так можна і проспати найважливіше).
 3. Забезпечте нормальне перебування учня в фінансовому аспекті. Навіть якщо обіцяють харчування, хай він матиме шоколадку на столі і можливість купити пляшку води. До речі, активна мозкова робота вимагає глюкози, тому кілька плиток якісного шоколаду – не ласощі, а практична необхідність.
 4.  Не намагайтеся обмежити учня у спілкуванні з іншими учасниками. Як людині йому це буде цікавіше, ніж сам конкурс, а подекуди – й корисніше. Таке спілкування – це і повторення важливих моментів, і відкриття нового, і багато іншого.

нагору

2. Перевірка робіт

Цей етап проходить поза вашою увагою, і якщо в роботі немає явного плагіату й дотримано всіх вимог, то оцінка буде високою. Є один нюанс: після здобуття почесного "золота" на районі вчорашні наглядачі з райво стають Вашими помічниками, оскільки "область"/"місто" - справа честі не тільки Вашої школи, а й репрезентація усього району. Їх і варто "потрусити", зокрема, на кошти. Це стосується і "золота" на області. Звичайною практикою стало переписування роботи після кожного туру. Незаконно? – Так. Але грайте за загальними правилами.

нагору

3. Контрольна.

Мета контрольної роботи, а де-факто – олімпіади рівня району-області – виявити несумлінних учнів, які, свідомо чи несвідомо скориставшись плодами праці вчителів або списавши роботу, в предметі ніц не тямлять. Відповідно, застереження до вчителів: ой як образливо буде, якщо Ваш підопічний "завалиться" саме на контрольній. Певна річ, самому написати роботу набагато простіше, аніж зробити це з учнем, що не має досвіду наукової роботи. Але "немає нічого таємного, що не стало б явним", особливо на таких от контрольних. Пам’ятайте: ви відповідаєте за тих, кого приручили.

Підготовка до контрольної:

Перегляньте збірники олімпіадних завдань і ознайомте з ними учня, нехай буде морально готовий. Їх специфіка – у нестандартності і посиленій увазі до вузьких аспектів предмета. Нехай учень потренується розв’язувати ці завдання.

Бажано переглянути правопис і збірники "Складні випадки вживання слів", активно почитати ті теми з української літератури, що виносяться на оглядове опрацювання. Логіка проста – оглядово їх мусять знати звичайні учні, а талановиті – детально, що і корисно перевірити.

Апеляції, як правило, допомагають мало, зате вкорінюють в місцевому оргкомітеті впевненість у їх суворій оцінці та в макаренківській педагогічності покарання "зухвалого вискочня". І вже наступного року може безневинно постраждати наступний Ваш учень, якщо його "Високий супровід" набуде лихої слави "скандаліста". Єдиний випадок, коли раджу йти на апеляцію – дискваліфікація за невідповідність теми (буває таке, що вже на високому турі журі виявляє, що робота не відповідає секції тощо) чи за плагіат. Але мета такої апеляції – умовити журі відпустити несвідоме заблудше дитинча домому з 0,00001 балів, але без ганебного вигнання.

Навіть не намагайтеся допомогти шпаргалкою: оргкомітети вельми суворі, дискваліфікації – часті, тому навіть найменший привід може коштувати учневі вильоту, "дисквал" же – набагато гірше, ніж просто поразка. Відповідно проінструктуйте й учня. "Цербери" на контрольних – найчастіше дуже досвідчені вчителі та викладачі, які "шпору" бачать навіть згорненою у черевику.

нагору

4. Власне захист.

Найскладніше питання. Перед захистом потрібно:

 1. Дізнатися, хто буде в журі (особливо коли робота має наліт ідеологічності, що часто трапляється в літературознавсті). Не дражніть журі, воно завжди праве. А от якщо це прихильники тих самих ідей, що в роботі – Вам тільки на користь.
 2. Написати виступ відповідно до норми часу. Він повинен бути точним і лаконічним. Будьте готові до того, що кількість часу уріжуть вдвоє, щоб учень не викреслював у судомах необхідне. Краще підготувати 2 виступи – стислий та повний, і спробувати їх комбінувати. Кожна теза виступу мусить мати номер, який співпадає в обох варіантах.
 3. Вивчити виступ напам’ять (учневі). Листочок – щонайменше несолідно для юного науковця, а от розповідь – ще один пункт "піару". Але це повинно бути не тараторіння визубреного тексту, а свідома мова впевненої і абсолютно компетентної у власній темі людини.
 4. Прочитати вивчений виступ перед дзеркалом вголос як мінімум тричі. Виявити всі складності вимови і ліквідувати їх. Це перш за все: слова, довші за три склади (не намагайтеся вразити іноземними термінами, то моветон) і речення, довші за півтора рядки. В ситуації підвищеного нервового напруження спіткнутися можна на рівному місці, а "невимовний" виступ – яма самому собі.
 5. Прорахувати час: на якій хвилині починаються тези, висновки. Час потрібно рахувати, як у голлівудському бойовику – по секундах. Краще розповісти швидше, але без тараторіння.
 6. Дізнатися, як визначають порядок виступів. Якщо за алфавітом, а у Вашого учня прізвище Яковенко, то після прослуховування 25-ти учасників журі буде дрімати і навряд чи оцінить виступ.

Виступ повинен містити:

 1. Короткий переказ вступу з усіма його пунктами (новизна, актуальність, дослідники, предмет, об’єкт, мета тощо).
 2. Короткий тезовий виклад змісту. Гасло – "подорожче себе продати", тобто розповідати потрібно не про об’єкт дослідження, а про власні здобутки у розкритті теми: що зробив учень? що нового він відкрив? які перспективи?
 3. Короткі висновки.

Під час виступу: не хвилюватися, дивитися в очі колегам і журі. Говорити коротко і впевнено. Пам’ятати, що більше семи речень людська пам’ять не опрацьовує, тому кожна думка мусить вміститися в цей об’єм. Не боятися збитися – текст виступу має лежати перед очима і учневі пробачать заглядання туди. Звернути увагу на фрази, що членують виступ і активізують увагу: "як показало дослідження", "коротко повторимо хід думки", "підведемо висновки" тощо.

Типові труднощі:

[!] Спляче журі. Якщо виступ уже 20-ий і далі – навряд чи вас цілком почують. Для протидії запасіть кілька "будильників" – прийомів активізації уваги журі та залу. Це можуть бути музична демонстрація, сценічна декламація учня. Його завдання – розбудити всіх. (Із власного досвіду: на Всеукрі-2001 був 22-м за списком. Журі дрімало. Але гучно прочитаний короткий вірш на військову тематику (захищався по творчості вояків УПА) всіх розбудив :).
Якщо журі починає явно нудьгувати, то у Вас є ще один козир у рукаві – скорочений варіант виступу. Учень міняє стиль, швидко й активно закінчує доповідь – це може покращити її емоційний "шлейф".

[!] Перебивання типу "закінчуйте!". Буває, коли вичерпано ліміт часу, або коли журі вирішило, що треба швидше закінчувати. І от фраза пролунала, а доповідач – тільки на середині. Вирішення просте: гучно лунає сакраментальна фраза: "отже, підведемо короткі висновки" і в учня є як мінімум півтори хвилини, коли його слухають. За ці півтори хвилини він повинен встигнути довести до кінця останню думку (30 сек = 2 речення) і власне зробити висновки (1 хв = 5 речень).

[!] Технічні проблеми. Треба поставити пісню, а нема магнітофона чи CD-плеєра тощо. Тому: ніколи не сподівайтеся на проектор (його або не буде, або електрику вимкнуть, або розетки не такі, або ще щось). Якщо є графічні ілюстрації, майте на увазі – час розвішування їх на дошці і знімання, а також відповідна біганина по аудиторії може роздратувати журі, тому краще обійдіться силою слова. Демонстрація "з рук" виглядає несолідно. Дошки, до речі, може й не бути (коли виступи відбуваються в залі). Для музики майте з собою МР3-плеєр і маленькі активні комп’ютерні колонки – це застрахує від злого випадку, а також звеселить відпочинок :). Презентації у PowerPoint’і – це непогано, але знову-таки – достатньо дрібнички – і все піде шкереберть.

Питання журі. Їх мета – з’ясувати, чи насправді учень писав роботу (випадки учительського писання, чи навіть учительського списування – близько 40-50% робіт, і журі про це відомо). Питання можна умовно поділити на 3 групи: до тексту, методології і списку літератури.

 1. Питання до тексту. Це найчастіше прості "зачіпки" типу: "що ви маєте на увазі, вживаючи термін ***?" І якщо робота під зав’язку напхана "екзистенціалізмами", "симулякрами" та "інтенціоналами", будьте певні – спитають все. Більше того, можуть спитати про доречність вживання термінології. Полюбляють поцікавитися знанням імен та доробків учених, на яких посилається учень (особливо коли їх багато і вони гучні).
 2. До методології. Це питання типу "якими методами літературознавчого аналізу ви користувалися під час написання роботи?". Проінструктуйте учня.
 3. Питання до списку літератури – невичерпне джерело конфузу учнів і розваги для журі. Не секрет, що більшість списків містять чимало книг, яких ні учень, ні вчитель в очі не бачили. І запитання "наугад": "а про що йдеться в цьому дослідженні?" згубило чимало здібних юних науковців. Будьте уважними – не пишіть у списку зайвого, уважно вичитуйте. Особлива увага приділяється правильному оформленню, не полініться тричі його вичитати.

Для питань, відповідь на які невідома, є набір стандартних "відчіпок": "цей аспект проблеми не входить до об’єкту дослідження", "на жаль, час виступу не дав можливості розкрити це питання, але воно цілком описане в роботі", "на жаль, регламентований обсяг роботи не дав можливості розкрити всі сторони цієї багатогранної проблеми" тощо.

Питання з залу – це найчастіше скромні спроби "завалити" конкурента. Їх потрібно повертати собі на користь і використовувати відповідь для точнішого розкриття своїх тез.

Особливу увагу слід звернути на етикет виступу – від зовнішнього вигляду до формул ввічливості. Нагадаємо: "Високоповажний пане(і) Голово журі, вельмишановні члени журі, шановні керівники команд, любі колеги, всі присутні! Вашій увазі пропонується дослідження на тему…."; "Дякую за запитання….", "Дякую за увагу..." тощо. Взагалі, емоційне враження від виступу – це 49% оцінки.

Удачі Вам!

нагору

Обговорення (7)
alla_ryabuha 05 Лютого 2007, 21:10
Дякую за корисний матеріал! Через 2 тижні три моїх уня захищають роботи з економіки! Сподіваюсь, що ваши поради нам допоможуть! (такого матеріалу я до цього знайти не змогла)
trident 06 Лютого 2007, 14:47
На здоровля! Писалося колишнім МАНіяком з досвіду, який йому досі приємно згадати і навіть розказати майбітнім дітям (фрагментами smiley)

Удачі Вашим підопічним.
light911 13 Січня 2008, 14:49
а я буду захищати свою роботу в лютому. Зараз усе підправляю, от тільки ніде не можу знайти матеріал про описовий і кількісний методи дослідження. Шановне панство, допоможіть, будьте ласкаві!
ledy_star 08 Жовтня 2008, 23:19
Дякую за поради, а то вперше в житті дали МАН і боюсь більше, ніж діти. А колеги в місті, як завжди --швидше нашкодять, ніж порадять.
marusjka 27 Листопада 2009, 19:45
а 8 классы тоже также сдают""
Elvina 01 Лютого 2012, 15:39
Вельке спасибі автору, через 2 тижні їхатиму на захист своєй роботи. Поради сподобались, намагатимусь дотриматись їх)
antonovka 24 Квітня 2012, 15:54
Доброго дня! Не можу знайти інформацію про критерії оцінювання творчої роботи та правила перевірки правильності оформлення документів. Сталась вкрай прикра ситуація. коли під час контрольної виявилось, що ученицю не допустили до участі, оскільки було подано дві роботи з одного закладу на один профіль. Мене цікавить на якому етапі перевірки документів це мало бути виявлено комісією МАН, і які дії вони мали вчинити. Чому ученицю не попередили раніше. Як вирішується (при однакових умовах) яка з робіт піде на захист, і яку не допустять. З'ясувати послідовність дій неможливо. Немає гарантії, що ситуація не повториться. Яким способом можна подати документи на МАН до іншої області? Я реально оцінюю ситуацію, і розумію. що тепер за жодних умов учениці не дадуть шансу на справедливість.
Видалити Відміна
Забанити Відміна