Закрити
Псевдоніми
03 Серпня 2006, 00:00 , Переглядів: 24366
FacebookTwitterLivejournal
Псевдоніми Псевдоніми

Які маски одягали на свої твори українські письменники? Загадкові та кумедні, вони використовувалися протягом всієї історії літератури...

Існує кілька причин, з яких автори вдаються до псевдонімів. Найчастіше їм доводиться ховатися від потенційних переслідувань за свій гостро направлений твір, іноді змінюють неблагозвучне чи невиразне прізвище. До ХХ століття жінки друкувалися під чоловічими іменами через гендерні обмеження в суспільстві. Існують групові псевдоніми, коли під одним іменем приховується група авторів. А інколи за допомогою різних імен періодичні видання намагалися приховати брак дописувачів.

Є 3 види прикриття авторства: псевдоніми, аноніми та містифікації. Серед псевдонімів виділяють такі цікаві види як криптоніми (окремі літери, наприклад, ініціали) та астроніми (зірочки - ***). Коли ж про автора зовсім немає даних, то твір називають анонімним. Іноді твір позначається прізвищем автора, який насправді його не писав – це містифікація.

Найкращий псевдонім для маскування – такий, що не має нічого спільного з прізвищем автора. Але самолюбство часто примушує авторів хитрувати і наближати псевдонім до власної особи: залишати правильне ім’я чи ініціали (Лариса Косач – Леся Українка), утворювати прізвище від по-батькові (Іван Карпович Тобілевич – Іван Карпенко), творити псевдонім від місця проживання (О.Кониський – Переходовець), утворювати анаграму (Андрій Марцинюк – Андринюк).

Цікавою є практика перекладу свого прізвища на інші мови (найчастіше для "облагородження"): Драгоманов – Толмачев, Гребінка – Гребенкин (російська), Кукіль – Зизаній (латина). А Степан Руданський вчинив навпаки: він підписував твори іменем Вінок Руданський (stephanos із грецької - вінок).

Найдавніші українські псевдоніми були у давньоруських книгах, коли автор вважався "ретранслятором" Божого голосу, а, отже, називатися було недостойно. Найчастіше імена шифрували цифрами.

Широке застосування псевдонімів почалося в епоху полеміки між католиками та православними, коли автора антиуніатського твору реально могли стратити. В епоху бароко серед курйозних віршів частими є віршовані анаграми та акростихи з іменем автора.

А з розвитком нової української літератури в умовах царизму псевдонімом послуговувався майже кожен митець, і то не одним.

Рекордистом з кількості псевдонімів є О.Кониський (використовував здебільшого в періодиці)  - 141, І.Франко – 99, П.Куліш – 47, О.Пчілка – 44.

Деякі письменники увійшли в історію української літератури зі з’єднаним псевдонімом і прізвищем: І.Нечуй-Левицький, Г.Квітка-Основ’яненко (виділено псевдоніми), дехто - тільки під набраним іменем: Ганна Барвінок, Марко Вовчок, І.Білик, Панас Мирний, Остап Вишня, Олег Ольжич.

Від місця проживання і географічних назв утворилися: Основ’яненко (хутір Основа під Харковом), Леся Українка (і псевдонім її дядька Михайла Драгоманова Українець), Марко Черемшина (від річки Черемош).
Від особистих рис: Панас Мирний (Панас Рудченко), Сивенький (В.Самійленко).

Особливо любили письменники ХІХ сторіччя барвінок. Володимир Барвінський взяв ім’я Василь Барвінок, Юрій Керекеш – Ю.Барвінок, Іван Тичина – І.Барвінок, Ольга Дучимінська – Олег Барвінок. Прижився він тільки у дружини П.Куліша Ганни Барвінок.

У 1894 році в журналі "Зоря" Осип Маковей виступив з різкою статтею проти моди на псевдоніми. Він стверджував, що таки треба мати відвагу, аби писати справжнє прізвище. Сам же Маковей користувався 56-ма псевдонімами.

Цікаві колективні псевдоніми: Г.Р.Молодик – галицько-руська молодь, А.Гурт – М.Комаров, О.Косач, М.Старицький, Мубал – від перших літер Микола Угрин-Безгрішний та Антін Лотоцький, РокувабоРоман Купчинський та Василь Бобинський.

Були й курйозні псевдоніми: Кобзар Дармограй – Т.Шевченко, баба Нона – С.Русова, Паула – І.Франко, Невідомець жіночого роду – Панас Мирний, бабуся Катерина – О.Кониський, Дон Кіхот не Ламанський – О.Андрієвський, Гугурдядько – О.Цисс.

P.S. У автора цієї статті 4 псевдоніми :)

Обговорення (1)
Denya 12 Лютого 2009, 21:30
smiley smiley smiley smiley smiley smiley
Видалити Відміна
Забанити Відміна